Poniżej zamieszczamy najczęściej powtarzające się pytania dotyczące pieluch Bloomi oraz szerzej pieluchowania wielorazowego. Podzieliliśmy je na grupy tematyczne by łatwiej było Ci odnaleźć interesującą Cię kwestię.

Na tym oczywiście nie poprzestajemy i wciąż zachęcamy do zadawania nam pytań jak tylko pojawi się coś palącego.

Jak wybrać właściwy rozmiar pieluszki?

Tutaj znajdziesz przedziały wagowe i wiekowe. Jeżeli nawet dziecko jest w górnym przedziale wagowym danego rozmiaru, to pieluszka będzie dobra. Przy za dużej pieluszce istnieje ryzyko przecieku.

Aby pieluszka w rozmiarze S dłużej pasowała, polecam dobranie drugiej wpinki w rozmiarze M/L/XL. Bawełniane majteczki są bardzo elastyczne i np. rozmiar S często pasują nawet, kiedy dziecko ma 9 kg. Natomiast od wagi 7,5-9 kg lepiej sprawdzają się większe wkłady i tym samym większa wpinka. Do majteczek S pasuje wpinka M/L/XL.

 

Ile pieluszek potrzebuję?

Założenie w pieluszkach bloomi jest takie, że częściej wymieniamy wkład z wpinką jak bawełniane majteczki. Wystarczające będzie  5-6 majteczek, łącznie 10 wpinek i z 20 wkładów.

 

Czy pieluszki wielorazowe są wygodne dla dziecka?

Tak i to bardzo. Pieluszki wielorazowe mają bardzo dobrą cyrkulację powietrza, dzięki temu dzieci nie mają odparzeń spowodowanych tym, że pod pieluszką skóra nie oddycha. Są mięciutkie. Jako mama dwójki bardzo wrażliwych dzieci, zwracałam szczególną uwagę, aby pieluszka była wygodna, czyli delikatne metki, oczywiście schowane, ściągacze, żeby nie uciskały w pachwinkach i miękka bawełna.

 

Z jakiego materiału wykonane są pieluszki Bloomi?

Zewnętrzna część, majteczki,  to bawełna z dodatkiem elastanu.

Wpinka wykonana jest z PULu czyli poliestru laminowanego z paroprzepuszczalną membraną, aby skóra dziecka oddychała, ale wilgość z wkładu nie przecieka.

Wkłady wykonane są z bawełny organicznej albo z wiskozy bambusowej z dodatkiem poliestru.

Co trzeba zrobić przed pierwszym użyciem?

Pieluszkę najlepiej wyprać. Wcześniej sugeruję zapoznać się ze wskazówkami prania.

Wkłady, żeby uzyskały właściwą dla siebie chłonność należy wyprać 5-6 razy. Są one uszyte z naturalnych materiałów i ich włókna zawierają olejki roślinne. Olejki te powinny zostać wyprane, aby wkład nabrał dobrej chłonności. Nabierają  jej z kolejnymi praniami. Wkładów możesz używać już po pierwszym, drugim praniu, ale trzeba go będzie szybciej wymienić. 

Jest jeszcze jeden sposób, na szybsze wypłukanie olejków. Można wkłady namoczyć na noc w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń  (zwykły, klarowny płyn, nie balsam) Woda najlepiej, żeby miała ok 60 st. Później wkłady płuczemy i pierzemy.

 

Co zrobić z nieczystościami stałymi?

Wyrzucamy do toalety a następnie opłukujemy wkład pod kranem.

 

Czy musze zmieniać pieluszkę po każdym siku?

Nie, wkłady mają większą chłonność. 

 

Na jak długo starczy jeden rozmiar pieluszki?

Na to pytanie ciężko jest o jednoznaczną odpowiedź. Niektóre dzieci kończą na rozmiarze majteczek M czyli używają tylko rozmiaru S i M, inne dochodzą do rozmiaru majteczek L. Rozmiar XL, to już bardzo duży rozmiar. Dużo zależy od budowy dziecka.

 

Czy wkłady się zużyją?

Nie a wręcz przeciwnie: z każdym praniem nabierają chłonności.

Czy pieluszki wielorazoe trzeba gotować, jak to robiły nasze babcie z tetrą?

Absolutnie nie. Dzisiaj mamy dużo lepsze detergenty i sprzęt piorący.

Groźne bakterie giną w praniu w temperaturze 60 st. z dodatkiem detergentu. Zobacz poniżej, jak prać.

 

Jak prać ?

Przed wrzuceniem pieluszki do pralki, z wkładów należy usunąć nieczystości stałe do toalety. Nie trzeba tego robić, jeśli dziecko jest karmione wyłącznie mlekiem. Taki wkład można wypłukać pod kranem.

W skrócie. Wkłady należą do rzeczy brudnych, więc trzeba je porządnie wyprać. Wykonane są z takich materiałów, aby można było je prać w wysokich temperaturach, proszku do białego i korzystać z suszarki bębnowej. Majteczki traktujemy, jak bawełniane ubrania. Najlepiej w max 40 stopni, płyn lub proszek do koloru. Wtedy majteczki będą dłużej pięknie wyglądały. Przy wpinkach trzeba uważać na bardzo wysokie temperatury, np. nie kładziemy bezpośrednio na gorącym kaloryferze ponieważ laminat dzięki któremu pieluszka nie przecieka, może się uszkodzić.  

A teraz bardziej szczegółowo:

MAJTECZKI

  • najlepiej prać w 40 st. C. Majteczki wykonane są z bawełny, jeżeli będą prane w temperaturze do 40 st. C. najdłużej zachowają swój kolor. Majteczek nie ma potrzeby prania w wysokich temperaturach;
  • Można suszyć tradycyjnie lub w suszarce bębnowej w programie do delikatnych materiałów;
  • Majteczki możesz prać w takim detergencie w jakim pierzesz inne ubrania;
  • W majteczkach zapinanych na rzepy na czas prania rzepy należy zapiąć do specjalnie w tym celu wszytych zaślepek.

WPINKI

  • Pierzemy w max 60 st. C;
  • Nie należy suszyć w suszarce bębnowej. Wpinka jest pokryta paroprzepuszczalnym laminatem, który w kontakcie z gorącym źródłem ciepła uszkodzi się. Wpinka schnie bardzo szybko. Po wypraniu można na krótko zawinąć np. w ręcznik. To jeszcze bardziej przyspieszy jej schnięcie;
  • Nie należy kłaść na gorącym kaloryferze. Grozi to uszkodzeniem laminatu;
  • Nie wolno prasować.

WKŁADY

  • Pierzemy w 60 st. C;
  • Pralka powinna być wypełniona do max ¾ swojej pojemności. Wkłady lepiej się dopiorą;
  • Najlepiej przed praniem zasadniczym puścić samo płukanie;
  • Prać w programie dłuższym, do bawełny;
  • Wkłady najlepiej prać nie rzadziej jak co dwa dni;
  • Najlepiej prać z dodatkowym cyklem płukania;
  • Do prania wkładów używamy drogeryjnych proszków do prania białych rzeczy, zawierających związku wybielające na bazie tlenu;
  • Jeżeli używasz proszku, który zawiera aktywator TAED nie musisz dodawać dodatkowo odkażacza;
  • Można suszyć w suszarce bębnowej;
  • Na cykl prania używamy pełnej, rekomendowanej przez producenta dawki proszku;
  • Jeżeli w końcowej fazie płukania w bębnie jest piana, włącz jeszcze jedno płukanie;
  • Do prania wkładów NIE używamy: proszków własnej roboty, orzechów piorących, płynów do prania ani zmiękczaczy. Płyny oblepiają włókna wkładów i wkład z czasem staje się mniej chłonny. Jeśli używałaś płynów i zauważyłaś, że wkłady stały się mniej chłonne, nie martw się, wystarczy je odtłuści. W tym celu moczymy wkłady na ok 3 godziny w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń (zwykły płyn bez balsamów) i następnie dokładnie płuczemy.

 

Jakiego detergentu używać do prania pieluszek?

Wkłady i wpinka: Używamy proszku drogeryjnego do prania białych rzeczy , zawierających związku wybielające na bazie tlenu.

Nie należy używać proszków własnej roboty, orzechów piorących ani płynów do prania. Nie używamy również płynów zmiękczających

Majteczki: Tutaj masz dowolność. Majteczki wykonane są z bawełny. Jeżeli chcesz aby zachowały jak najdłużej mocny kolor, pierz w proszku lub płynie do koloru. Jeżeli będziesz prała w proszku do białego, materiał lekko wypłowieje.

 

Czy wkłady należy gotować żeby je odkazić?

Nie. Wkłady wystarczy, że będziesz prała w 60 st. Jeżeli używasz proszku do prania białych rzeczy zawierającego związki wybielające na bazie tlenu oraz aktywator z TAED w składzie nie musisz dodawać odkażacza. Jeżeli używasz proszku, który nie ma TAED, to prania dodaj odkażacz.

 

Czy pieluszki można prać z innymi ubraniami?

Tak, wcześnie wrzuć je na cykl płukania.

Najlepiej jak majteczki będziesz prała np. z ubraniami a wkłady i wpinki z ręcznikami, pościelą, ubraniami dziecka.

 

Jak suszyć pieluszki?

Majteczki – najlepiej tradycyjne, na powietrzu ale możesz używać suszarki bębnowej w programie delikatnym. Nie rozwieszaj na pełnym słońcu, bawełna wyblaknie.

Wpinka – Nie używaj suszarki bębnowej. Wpinka bardzo szybko schnie. Możesz zawinąć na krótko w ręcznik, to przyspieszy schnięcie. Jeżeli bardzo chcesz użyć suszarki bębnowej, to susz w woreczku, tak żeby laminat nie miał bezpośredniego kontaktu z bębnem i w programie delikatnym.

Wkłady – możesz używać suszarki bębnowej lub suszyć tradycyjnie.

Wkłady stały się mniej chłonne?

Jeżeli wkłady były prane w płynie do prania lub używane były kremy, wtedy wkłady mogły się zatłuścić i straciły swoją wcześniejszą chłonność. Musimy je odtłuścić.

W tym celu moczymy wkłady na ok 3 godziny w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń (zwykły płyn bez balsamów) i następnie dokładnie płuczemy.

 

Pieluszka hmm… śmierdzi jak tylko dziecko ją zmoczy?

Powodem tego może być

  • używanie zbyt małej ilości proszku. Sprawdź, jaką twardość ma woda, gdzie mieszkasz i sprawdź, jaka jest rekomendowana przez producenta ilość detergentu dla tej twardości wody
  • Po wcześniejszym używaniu nie wyrzuciłaś wszystkich nieczystości stałych do toalety
  • Twoje dziecko ząbkuje

Wszystko to sprowadza się do tego, ze wkłady trzeba porządnie doprać. Robimy tzw. Stripping czyli usuwanie złogów.

Do ok 5 litrów gorącej wody dajemy pół szklanki kwasku cytrynowego. Do tak przygotowanej wody wkładamy wyprane, wysuszone wkłady i moczymy na noc. Po tym czasie wkłady wkładamy do pralki i włączamy cykl płukania z wirowaniem. Następnie uruchamiamy cykl prania na 60 st. ale BEZ dodatku proszku. Jeżeli w bębnie woda się pieni należy włączyć jeszcze jeden cykl płukania.

 

Pieluszka przecieka, co robić?

  • upewnij się, że poprawnie wkładasz wkład do wpinki. Wkład powinien wypełniać wpinkę na długości;
  • upewnij się, że nie używasz za wąskich wkładów. Jeżeli do wpinki m używasz wkładów o szerkości 9 cm, to mogą się pojawić przecieki w pachwinkach. Spróbuj użyć szerszego wkładu;
  • upewnij się, że używane wkłady są wystarczająco chłonne. Jeżeli pieluszka przeciekła a wkład jest całkowicie mokry, to może oznaczać, że wkład ma za małą chłonność. Wtedy możesz wzmocnić chłonność dodatkowo np. boosterem lub użyj wkładu większego lub z większą liczbą warstw;
  • sprawdź w jakim detergencie pierzesz. Wkłady należy prać w proszku do prania. Wkładów nie należy prać w płynie do prania lub używać płynów zmiękczających. Może się zdarzyć, że wkłady nieodpowiednio prane uległy zatłuszczeniu. Wtedy namocz wkłady na noc lub min 6h w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń (zwykły płyn bez balsamów) i następnie dokładnie Wypłucz.  Wypierz je używając cyklu prania ale bez proszku. Powtórz czynność tyle razy, aż woda w pralce przestanie się pienić;
  • Upewnij się, ze do prania wkładów nie używałaś płynu do zmiękczania. Płyn oblepia włókna wkładu, zmniejszając jego chłonność. Jeżeli używałaś płynu do płukania, wkłady należy odtłuścić, postępując jak w punkcie powyżej.